20-04-2019

Panel Klienta

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Królewskie wino - Tokaj

Nie ulega wątpliwości, że Tokaj to jedno z najbardziej rozpoznawalnych win węgierskich. Na polskich stołach gości już od XV wieku, nadając unikalny smak wszystkim wyjątkowym chwilom.

POCHODZENIE

Tokaj pochodzi z regionu winiarskiego Tokaj-Hegyalja, obejmującego terytorium północno - wschodnich Węgier i południowo - wschodniej Słowacji. Region, położony w dolinie rzeki Bodrog, rozciąga się u stóp wzgórz Zemplen. Panujący tu łagodny, ciepły klimat oraz urodzajne gleby wulkaniczne sprawiają, że uprawiane w tym regionie winogrona, charakteryzują się niezwykle bogatym smakiem.
W Tokaju uprawia się cztery rodzaje winorośli: dominującą odmianą jest Furmint, pozostałe to Harslevelu, Sargamuskotaly i Zeta.
Wina tokajskie pojawiły się w handlu stosunkowo późno, bo dopiero w połowie XV wieku. Największą sławę zdobyły jednak na przełomie XVII i XVIII wieku, za sprawą księcia Franciszka Rakoczy II - ówczesnego właściciela winnic tokajskich.

CHARAKTERYSTYKA

Tokaj jest winem białym, najczęściej lekkim słodkim i półsłodkim (z późnych zbiorów), choć dostępne są także gatunki likierowe (bardzo słodkie), średnio słodkie i jednoszczepowe wytrawne (oznaczane jako száraz lub dry). Za czołowych producentów tych wyjątkowych win uważa się obecnie: VinCE, Gault-Millau i TokajWine László Alkonyiego. Wszyscy oni zrzeszeni są w organizacjach Tokaj Renaissance, Mádi Kör i TBT.
Nie każdy Tokaj produkowany jest na Węgrzech. Część win pochodzi z winnic słowackich. Pomimo, że proces produkcji wygląda dokładnie tak samo, specjaliści są w stanie wyczuć subtelne różnice w smaku i aromacie.
Z czym najlepiej pić Tokaj? Do specjałów polskiej kuchni najlepiej pasują wina wytrawne, z kolei wina Tokaj słodkie i półsłodkie stanowią doskonałe uzupełnienie dla owoców i deserów.
Wartość rocznika dla poszczególnych win tokajskich jest zróżnicowana i zależy od ich gatunku. W opinii ekspertów najlepsze roczniki gatunków wytrawnych zaczynają się od roku 2006, natomiast Tokaj Aszú wykazuje znacznie większą wrażliwość na rocznik - najlepszy to 1993, 2000, 2002, 2003 i 2006. Lżejsze gatunki najlepiej smakują z roczników 2004 i 2008.

tokaj

TYPY

• Tokaj wytrawny
Dawniej określano je jako ordinárium, dziś ich nazwy pochodzą od szczepów winorośli. W sprzedaży dostępne są: Tokaji Furmint, Tokaji Hárslevelű, Tokaji Sárgamuskotály i Tokaji Kövérszőlő.

• Tokaj Szamorodni
Wino to dojrzewa w drewnianych beczkach przez minimum dwa lata. W procesie produkcji wykorzystywane są nieselekcjonowane winogrona - zwiędnięte, dojrzałe czy spleśniałe. Z winogron przejrzałych powstaje słodkie wino édes, natomiast z winogron z mniejszą zawartością zborytryzowanych owoców - nieco mniej słodkie száraz.

• Tokaj Aszú 3,4,5 i 6 puttonów
Wino to charakteryzuje się niezwykle bogatym smakiem i idealnym balansem kwasów i cukrów. Spośród wszystkich win tokajskich, to właśnie Aszu wymaga najbardziej czasochłonnego procesu produkcji. Do wytwarzania wina używa się wyłącznie suchych owoców, pochodzących z bardzo późnych (nawet grudniowych) zbiorów. Z przejrzałych owoców wytwarzana jest pasta, do której dodawane jest wino podstawowe. Po fermentacji w kadziach, następuje proces dojrzewania (w drewnianych beczkach, przez minimum 4 lata).

• Tokaji Máslás

Wino powstaje w procesie płukania osadów, będących produktami fermentacji win Aszú.


• Tokaj Eszencia
jest to gęsta esencja pochodząca z samocieku gronu aszú. Niegdyś dodawano ją do win Aszú, dziś natomiast jest butelkowana jako oddzielny gatunek. Ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru, stężenie alkoholu w winie nie przekracza 5 proc.

• Tokaj Fordítás

Wino uzyskiwane jest w procesie płukania moszczem już użytego ciasta aszú, czyli pasty, z której produkowany jest Tokaj Aszú 3,4,5 i 6 puttonów.

Jest to nieoficjalna, prywatna strona działek Otowo.  Wszystkie umieszczone tutaj informacje są ogólnodostępne na tablicach ogłoszeń. Umieszczenie danych osobowych na stronie jest zgodne z art. 1 ust. 1 oraz art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.  Serwis Otowo.pl  nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych komunikatów, informacji itp.