20-04-2019

Panel Klienta

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Psycholog a psychoterapeuta - różnice

Jeszcze całkiem niedawno ludzie w naszym kraju bardzo niechętnie przyznawali się do problemów natury psychicznej, a wizytę u psychologa czy też psychoterapeuty traktowali jako ostateczność. Trochę się w tej kwestii zmieniło, może także pod wpływem filmów amerykańskich, ale nadal bywają osoby, które ukrywają nawet przed najbliższymi fakt, że korzystają z usług psychologa lub psychoterapeuty. Inna sprawa, że większość z nas nie odróżnia tych dwóch profesji.

Psycholog a psychoterapeuta

Jak wspomniano wcześniej, te dwa pojęcia nie są tożsame. Owszem, psycholog może być psychoterapeutą, ale psychoterapeuta nie musi być wcale psychologiem.
Podstawowe rozróżnienie jest takie, że psycholog musi ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku zwanym psychologią i zajmuje się zarówno diagnozą psychologiczną, jak i opiniowaniem oraz orzekaniem. Jego praca łączy elementy praktyki badawczej ze sferą praktyki społecznej, co sprawia, iż psycholog nie tylko może świadczyć usługi w służbie zdrowia (na przykład w szpitalach jako pomoc psychologiczna dla pacjentów oraz ich rodzin), ale także w innych dziedzinach życia.


Praca psychologa jest często niezbędna w szkolnictwie, gdyż wspomaga rozwój psychiczny uczniów, rozpoznaje specyficzne trudności w uczeniu się, ale także służy pomocą nauczycielom i rodzicom. Psychologowie bywają zatrudnieni w więziennictwie, aby przedstawić diagnozę psychologiczną osadzonych oraz pomóc im w adaptacji społecznej, aby nauczyli się nowego, lepszego życia już na wolności. Psychologowie kryminalni znajdują zatrudnienie w policji, aby na podstawie śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa określić profil psychologiczny sprawcy.
W ostatnich latach coraz częściej psychologowie są zatrudniani w marketingu i biznesie. Przede wszystkim prowadzą zajęcia dla biznesmenów i menedżerów oraz uczą sztuki negocjacji i rozwiązywania konfliktów. Trudno sobie też wyobrazić profesjonalnych sportowców bez wsparcia psychologicznego, dzięki któremu łatwiej radzić sobie z presją wyników i wygrywania, ale także radzenia ze stresem. Psycholog może także podjąć pracę w ośrodku terapeutycznym, służbach mundurowych, a nawet mediach. W każdym razie, studia psychologiczne stanowią bazę do pracy w bardzo wielu profesjach, w których niezbędna jest wiedza na temat powodów oraz mechanizmów zachowani człowieka.

Dobry Psycholog Poznań może także zostać psychoterapeutą. Aby tego dokonać, musi ukończyć specjalnie czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii w certyfikowanym ośrodku psychoterapii, a także odbyć własną psychoterapię. Psychoterapeuta powinien także posiadać umiejętność wykorzystania teoretycznej wiedzy w bezpośrednim kontakcie z daną osobą, która się zgłasza na psychoterapię. Należy także podkreślić, iż praca terapeutyczna podlega superwizji, czyli systematycznym konsultacjom metod pracy oraz problemów pojawiających się w czasie terapii z osobą o większym doświadczeniu (superwizorem). I druga istotna kwestia. Mianowicie, psychoterapeutą może zostać także osoba po innych studiach humanistycznych, która odbyła kurs szkoleniowy.

Psychoterapia przeznaczona jest dla ludzi mających różnego rodzaju problemy z samym sobą, z rodziną, przyjaciółmi, ale także w szkole lub w pracy. O pomoc do psychoterapeutów zgłaszają się również osoby, które utraciły kogoś bliskiego i nie potrafią sobie poradzić z pustką po tym człowieku. Psychoterapia bywa także pomocna w przypadku ustalenia przyczyn określonych zachowań, np. ktoś wychowywany przez apodyktycznych rodziców może mieć poważny kłopot z akceptacją bardzo surowego szefa w pracy.
Psychoterapeuta skupia się na sposobach interpretowania rzeczywistości poprzez stany emocjonalne klienta. Podstawowym celem psychoterapii jest odpowiedź na pytanie, jakie wydarzenia lub czynniki determinują obecne zachowania klienta, co jego blokuje i skąd bierze się określone postrzeganie siebie, innych i całego świata. Dokładne odpowiedzi wymagają często długich sesji terapeutycznych, ale tylko dzięki nim jest szansa odnalezienia nowych sposobów radzenia z problemami i rozmaitymi wydarzeniami, a także zrozumienie samego siebie i tym samym lepsze zrozumienie innych ludzi. Psychoterapia może więc spowodować przełamanie się w danym człowieku i lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

 

 

 

Jest to nieoficjalna, prywatna strona działek Otowo.  Wszystkie umieszczone tutaj informacje są ogólnodostępne na tablicach ogłoszeń. Umieszczenie danych osobowych na stronie jest zgodne z art. 1 ust. 1 oraz art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.  Serwis Otowo.pl  nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych komunikatów, informacji itp.